– Det unika med Heliospectras innovation är på det sätt som man har utnyttjat LED-teknik för att nyttiggöra forskningsrön kring hur växters tillväxt styrs av olika ljusvåglängder, säger Boris Gyllhamn, affärsutvecklare på Energimyndigheten.
Företaget
Heliospectras affärsidé innebär att man styr plantors tillväxt genom särskilda kombinationer av ljusvåglängder. Resultatet blir snabbare tillväxt, förbättrad kvalitet, minskat svinn och sänkt energiförbrukning.
Företaget drivs av Staffan Hillberg som är delägare och VD och har lång erfarenhet från nystartade företag, riskkapitalinvesteringar samt privata investeringar med eget engagemang. Den bakomliggande forskningen, som bolaget idag baserar sin teknik kring, har utförts av Tessa Pocock, som är delägare och forskningschef, disputerad forskare från Kanada och specialiserad på plantors responssignaler.Lånet ska möjliggöra start av serieproduktion och användas till utveckling av en kommersiell version av armaturen med integrerad sensor som avläser plantornas tillstånd och anpassar ljuset automatiskt, samt mjukvara för styrning och övervakning.
Betydande roll framöver
Energimyndigheten bedömer att företaget har en möjlighet att få en betydande roll i framtidens växthusodlingar med konstbelysning. Förutom en energibesparing på cirka 50 procent så kan ett genombrott för denna teknik innebära att växthusodling blir lönsamt för fler grödor på nordliga breddgrader och därmed skapa fler arbetstillfällen i växthusnäringen. Tekniken möjliggör närodlat i större omfattning vilket innebär minskade transporter.
Midroc New Technology
Midroc New Technology som ingår i Midroc Europe, investerar i banbrytande idéer med global potential inom miljöteknik, biomedicin och hållbar utveckling. Förutom kapital erbjuder företaget sina portföljbolag hjälp med ledning, affärsstrategier och tillgång till spetskompetens. Läs mer om Pergamum, Minesto AB och våra andra portföljbolag inom biomedicin, energibesparing och hållbar utveckling här.
För mer information kontakta,
Göran Linder, 010-470 70 61, VD Midroc New Technology, eller Andreas Gunnarsson, Investment manager Midroc New Technology,
tel 010-470 70 62.